Kabak çiçeği dolması zeytinyağlılar içinde en narin ve yemesi en keyifli yemeklerden biridir. Oldukça narin bir yapıya sahip olan kabak çiçekleri gün ışığını görünce kendini kapatmaktadır. O yüzdendir ki gün doğmadan toplanır ve içi içe dizilerek bizlere ulaştırılır.

Denemeyenler için söylemeliyim ki tadı biraz midye dolmayı andırmaktadır. Yemesi çok keyifli olan bu dolmayı hazırlamak için öncelikle içindeki sarı bölüm ve taç yaprakları özenle çıkarılmalıdır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanı ince ince yemeklik doğrayalım. Tencereye alıp zeytinyağında kavuralım. Yıkayıp süzdürdüğümüz pirinçleri ekleyelim. Karıştırarak 2 dakika kadar kavuralım.
  2. Domatesin kabuklarını soyup rendeleyelim. Kavrulan pirinçlere domates rendesini ve baharatları ekleyelim. Suyunu ekleyip karıştıralım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve kapağı kapatıp pişmeye bırakalım. Pişen pirinçleri soğumaya bırakalım.
  3. Kabak çiçeklerimize soğuyan pirinçten bir kaşık kadar dolduralım. Sarkan yaprak uçları ile üzerini örterek dolmayı kapatalım. Tencereye dizdiğimiz dolmalara suyu ve 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını ekleyelim.
  4. Kaynayınca kısığa alıp 15-20 dakika pişirelim. Pişen dolmaları oda ısısında soğumaya bırakalım. Soğuyan dolmaları limon yada yoğurt ile servis edelim. Kabak çiçeği dolması servise hazır.

Afiyet olsun.