Kabak çintmesi, zeytinyağlı tarifler arasında belki de en hafif yemeklerden biridir. Hafif olduğu kadar lezzetli de olan kabak çintmesi diyet yapanlar için de oldukça ideal bir yemektir. Son derece düşük kalorili olan yemek tok tutma özelliğine de sahiptir. Hazırlaması ve pişirilmesi çok kısa bir zaman alan kabak çintmesi dar vakitlerinizin de kurtarıcısı olacaktır. Malzemeler hazırsa yemeğimizi yapmaya geçelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kabakları küp küp doğrayıp bir kenara alalım. Domateslerin kabuklarını soyup onu da ayrı bir kaseye küp küp doğrayalım.
  2. Kuru soğanı yemeklik doğrayalım. Tencereye alıp zeytinyağında kavuralım. Küp doğradığımız kabakları ekleyelim. karıştırarak kavurmaya devam edelim. Sarımsağı minik minik doğrayıp ekleyelim. Domatesleri de ekleyip karıştıralım.
  3. Domatesler suyunu salınca baharatlarını ekleyelim. Kısığa alıp pişmeye bırakalım. 15 dakika sonra yemeği yavaşça karıştırıp alt üst edelim. 10 dakika daha pişirip ocağı kapatalım. 10 dakika yemeği dinlendirelim.
  4. Taze nane yapraklarını ince ince kıyıp yemeğe ekleyelim. Oda ısısında soğumaya bırakalım. Oda ısısına gelen yemeğimizi buzdolabında 2-3 saat dinlendirelim. Kabak çintmesi servise hazır.

Afiyet olsun.