Kabak sinkonta, tam bir yaz yemeğidir. Kalorisi düşük olduğundan diyet yapanlar için de oldukça ideal bir yemektir. Kabak ve soğanın bolca kullanıldığı kabak sinkonta hafifliği ve lezzeti ile sizden tam not alacak.

İzmir mutfağına ait olan bu pratik ve hafif yemeğe sarımsaklı yoğurt çok yakışmaktadır. Kabak sevmeyen çocuklarınızın da severek tüketeceği bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kabakları yıkayıp kabuklarını soyalım. Çok kalın olmayacak şekilde doğrayalım. Yağladığımız borcama kabakları dizelim. Kuru soğanları yarım ay şeklinde doğrayalım. Kabakların üzerine soğanları eşit olarak yayalım.
  2. Salçayı küçük bir kaseye alalım. Un, sirke, limon suyu, sarımsak rendesi, zeytinyağı ve tuzu ekleyip karıştıralım. Tepsideki soğanların üzerine eşit olarak kaşık kaşık dökelim. Fırın tepsisinin üzerini yağlı kağıt ile kapatalım.
  3. 180 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişirelim. Yağlı kağıdı tepsinin üzerinden alıp tepsiyi tekrar fırına verelim. 20 dakika daha pişirelim. Fırından aldığımız yemeğimizi ister sıcak ister soğuk olarak servis edelim. Kabak sinkonta servise hazır.

Afiyet olsun.