Merhabalar. Bugün kadayıfla harika bir pasta hazırladım. Görsel olarak ve tat olarak bizden tam not alan kadayıf pastasını sizinle de paylaşmak istedim. Ağır bir yemeğim ardından misafirlere ikram edilecek hafif bir tatlı istiyorsanız bu tatlı tam size göre. Kadayıf pastası tarifini birçok farklı şekilde hazırlamak mümkün. İsterseniz uygun bir borcam kalıpta hazırlayabilirsiniz. Yada benim hazırladığım şekilde kelepçeli kalıpta da hazırlayabilirsiniz.  Bu şekilde tatlınız kadayıf pastası görünümüyle ve şık sunumuyla da beğeni toplayacaktır. Arzu edenler porsiyonluk kuplarda da aynı işlemi yaparak hazırlayabilirler. Her şekilde de lezzetli olan kadayıf pastası deneyenlerden tam not alacaktır. Oldukça lezzetli ve yapımı da çok eğlenceli olan kadayıf pastası çocukların da severek yiyeceği bir tatlı olacaktır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle tereyağını küçük bir tavada eritelim. Ben bu tarifte hafif kavrulmuş olarak satılan tel kadayıf kullandım (paketlerde hazır satılan). Şekeri ekleyelim ve erimesi için birkaç tur çevirelim. Ardından tel kadayıfları ekleyelim ve hepsini bir karıştırarak kavuralım. 5 dakika sonra ceviz kırıklarını ekleyelim. Karıştırarak 2 dakika daha kavurup ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  2. Muhallebisi için tencereye sütü ve 1 bardak şekeri alalım. İrmiği de ekleyip karıştıralım. Ocağa alıp karıştırarak pişirelim. Kaynamaya başlayıp kıvam aldığında muskat rendeleyelim. Vanilyayı da ekleyip ocağı kapatalım. Birkaç tur karıştırıp ilk sıcağının çıkmasını bekleyelim.
  3. Kelepçeli kalıbımızın tabanına yağlı kağıt serelim (ben sermedim o yüzden çıkarırken biraz sıkıntı oldu). Kelepçeli kalıbımızın zeminine 1-2 kaşık tel kadayıf serpelim. Bardak arkası ile iyice bastırıp sıkıştıralım. Muhallebimizi 1-2 tur karıştıralım ve yarısını kalıba dökelim. Eşit şekilde her tarafına muhallebiyi yayalım.
  4. Kalan tel kadayıftan en üstü için 2-3 kaşık ayıralım. Geri kalanını kalıptaki muhallebinin üzerine dökelim. Kalan tel kadayıfımızı da en üste eşit olarak serpelim. Elimizle hafif bastırarak düzleyelim. Tatlımızın soğuması için 1 saat bekletelim. Oda ısısına gelen tatlıyı en az 2-3 saat buzdolabında dinlendirelim. Süre sonunda kalıptan çıkarıp servis tabağına alalım. Kadayıf pastası servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu tarif için 26 cm.’lik kelepçeli kalıp kullanılmıştır.