Kağıt kebabı, gastronomi kenti olan Hatay’ın en sevilen lezzetlerinden biridir. Etin sebzelerle buluşup fırında bütünleştiği bu lezzet deneyen herkesin beğenisini kazanmaktadır. Lezzetli ve farklı yemek arayanlar için kağıt kebabı iyi bir alternatif olacaktır. Porsiyonluk olması misafirlerinize sunum yapmanızı da kolaylaştıracaktır.

Püf Noktası: Etin önceden pişirilmesi hepsinin eşit şekilde pişmesine yardımcı olacaktır. Kuzu eti kullanılacaksa ön pişirme yapmaya gerek yoktur. Asıl pişme işlemi fırında olacağı için sebzeleri tencerede fazla pişirmeyip hafif diri bırakmak gerekmektedir. 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Eti tenceremize alalım. Kendi suyunu salıp çekince su ekleyip pişmeye bırakalım. Suyunu çekip pişince sıvıyağı ekleyelim. İnce ince doğradığımız soğan ve sarımsağı ekleyip karıştırarak kavuralım. Soğanlar kavrulunca ince ince doğradığımız biberleri ekleyip kavuralım.
  2. Salçayı ekleyip eritelim. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım ve tencereye ekleyelim. Havuçları küçük küpler halinde doğrayalım. Domatesler ezilince havuçları ekleyelim. 3 dakika boyunca kısıkta kavuralım.
  3. Patatesleri de küçük küp şeklinde doğrayalım. Bezelyelerle birlikte tencereye ekleyelim. Baharatlarını da koyup 5 dakika kavuralım ve ocağı kapatalım.
  4. Yağlı kağıtları yaklaşık olarak 30 x 30 cm. lik şekilde keselim. Kağıtların tam ortalarına hazırladığımız harçtan 4 yada 5 kaşık olacak şekilde koyalım. Bohça şeklinde kağıtları kapatalım. Ters çevirip fırın tepsisine yerleştirelim. 180 derece ısıtılmış fırında 25 dakika pişirelim. Kağıt kebabı servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu ölçülerle 4 porsiyonluk kağıt kebabı çıkmaktadır.