Karabuğday zengin bir protein kaynağıdır. Kansere karşı koruyucu olan karabuğday kan şekerini dengeler. Diyabete karşı da etkilidir. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürmede de oldukça etkilidir. Damarlar güç ve esneklik kazandırır. Ayrıca zengin magnezyum, bakır ve B vitamini kaynağıdır. Tok tutucu özelliği nedeni ile diyet programlarında da sıklıkla yer alır.

Hafif bir atıştırmalık istediğinizde tercih edebileceğiniz bu salata sizi uzun bir süre tok tutmaya yetecek. Fazla miktarda pişirip buzdolabında 3 gün kadar saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman dolaptan çıkarıp malzemeleri ekleyerek kolayca hazırlayabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Karabuğdayı yıkayıp süzelim. Tencereye alıp sıcak suyu ekleyelim. Kapağını aralık bırakıp 15 dakika kısıkta suyunu çekene kadar pişmeye bırakalım. Süre sonunda ocağı kapatıp soğuyana kadar demlendirelim.
  2. Taze soğan, maydanoz ve marul yapraklarını yıkayıp süzelim. İnce ince doğrayalım. Kornişon turşuyu doğrayıp ekleyelim. Genişçe bir kaseye doğradıklarımızı alalım. Üzerine soğuyup demlenen karabuğdayı ekleyelim.
  3. Nar ekşisi, limon suyu, zeytinyağı, tuz, kırmızı toz biber ve kuru fesleğeni karıştırıp buğdaylara ekleyelim. Hepsini güzelce karıştıralım. Salatayı servis kasesine alalım. Karabuğday salatası servise hazır.

Afiyet olsun.