Karadeniz’in yemekleri arasında en baş sırada gelen karalahana çorbası en özel çorbalardandır. C vitamini bakımından zengin olan çorba besleyici olması ile de bölge halkı tarafından sıklıkla yapılmaktadır. En çok Trabzon ve çevre illerde yapılan karalahana çorba vazgeçilmez yemeklerinden biridir.

Karalahana, sindirim sistemini düzenleyerek depresyon ve uykusuzluk sorunlarına yardımcı olmaktadır. Kalp hastalarına da önerilen karalahananın mide rahatsızlıklarını hafiflettiği de bilinmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Lahanaları yıkayıp iyice süzdürelim. İnce ince doğrayıp beklemeye alalım. Tenceremize sıvıyağı ve kuyruk yağını alalım. Orta ateşte karıştırarak kuyruk yağının erimesini sağlayalım. Kaşığımızın tersi ile iyice bastırıp yağını çıkaralım. İnce ince doğradığımız soğan ve sarımsakları ekleyelim. Karıştırarak kavuralım.
  2. Eriyen soğanlara salçamızı ekleyelim. Üzerine ince ince doğradığımız lahanaları koyalım. Lahanalar kavrulup sönünce haşlanmış barbunya ve haşlanmış mısırları ekleyelim. Baharatlarını ve suyunu koyup pişmeye bırakalım.
  3. Kaynayınca ocağı kısıp 15 dakika pişirelim. Mısır ununu çorbamızın suyu ile ılıştırarak tencereye ekleyelim. 10 dakika da bu şekilde pişirelim. Karalahana çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf noktası: Karalahana çorbasının besin değerini ve lezzetini arttırmak için içine patates ekleyebilirsiniz. Bunun için orta boy bir patatesi küp küp doğrayıp fasulyelerle birlikte çorbaya ekleyebilirisiniz.