Bitlis mutfağının aranılan lezzetlerinden biri katık dolmasıdır. Bulgur ve reyhan dolmanın en önemli malzemeleridir. Kabak sevmeyenleri bile iştahlandıran bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kabakları yıkayıp iki ucundan keselim. 2 parmak genişliğinde halka halka doğrayalım. İçlerini kabak oyucuyla yada tatlı kaşığı ile sıyırarak oyalım. kabakları beklemeye alalım.
  2. Kıymayı karıştırma kasesine koyalım. Kuru soğanı üzerine rendeleyelim. Bulguru yıkayıp süzelim. Kıymanın üzerine ekleyelim. Salça, kuru reyhan, tuz, karabiber ve kimyonu ekleyelim. Hepsini beraber yoğuralım.
  3. Oyduğumuz kabakların içlerini kıyma harcı ile dolduralım. Genişçe bir tencereye doldurduğumuz kabakları diklemesine dizelim. Bir kasede su ve salçayı eritelim. Üzerine sıvıyağ ve 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştıralım. Kabakların üzerine salçalı suyu gezdirelim.
  4. Tencereyi ocağı alalım. Kapağını kapatıp kaynamaya bırakalım. Kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakalım. 40 dakika sonra ocağı kapatalım. 15 dakika kapağı kapalı dinlendirelim.
  5. Küçük bir cezvede tereyağı ve zeytinyağını ısıtalım. Salça ekleyip eritelim. sarımsaklı yoğurdu da ayrı yerde hazırlayalım. Dolmaları servis tabağına alalım. Üzerine sarımsaklı yoğurdu gezdirelim. Yoğurdun üzerine de tereyağlı sosumuzu gezdirelim. Katıklı dolma servise hazır.

Afiyet olsun.