Kazdağı çorbası, Balıkesir’in en lezzetli ve besleyici yöresel çorbalarından biridir. Karbonhidrat, protein ve vitamin dolu bu çorba oldukça doyurucu. Aslından çorbadan çok bir ana yemek gibi bol malzemeli. Tarhana ile yapılıp içerisine nohut, börülce, domates, biber ve didiklenmiş tavuk eti eklenerek muhteşem bir çorbaya dönüşüyor.

Bir de Kaz dağlarının simgesi Sarıkız efsanesi vardır. Sarıkız, Çanakkale Ayvacık’ın bir köyünde babasıyla yaşayan sarı saçlı bir kız çocuğudur. Annesi ölünce babası hatıralarla dolu bu yeri terk etmeye karar verir. Hikayenin geçtiği Edremit’in Güre Kavurmacılar köyüne yerleşirler. Yıllar geçer sarı saçlı küçük kız çocuğu büyüyüp çok güzel bir genç kız olur. Babası da iyice yaşlanır. Maneviyatı yüksek olan baba hacca gitmeye karar verir. Kızını da güvendiği bir komşusuna emanet eder. O yıllarda hacca gidip gelmek de yıllar sürer haliyle. Baba hacda iken kıza köyden birçok talip çıkar fakat kız hiçbirini istemez. Buna içerleyen köy delikanlıları kıza iftira atıp adını lekelerler. Baba hacdan döndüğünde dedikoduları duyup çok üzülür ve kızını yanında 5-10 kaz ile Kaz dağlarının zirvesine bırakır. Yıllar sonra bir gün babası Sarıkızı görmeye gider. Çok susayan baba kızından su ister. Sarıkız dağın tepesinden elini uzatarak körfezden tası ile su alır ve babasına uzatır. Bunu gören baba kızının ermiş olduğunu anlar. Önünde eğilip namaz kılar. Sarıkız kara bulutların arasında kaybolur. Babası tüm köylülere attıkları iftara yüzünden beddua eder. Kavurmacılar köyünde bu sebeple bugün kimse yaşamamaktadır. Babası da üzüntüyle fazla yaşayamaz ve kısa süre sonra ölür. Sarıkızın yaşadığı tepeye bugün Sarıkız Tepesi, babasının öldüğü tepeye de Baba Tepe denilmektedir. Sarıkız’ın gömüsünün olduğu Sarıkız tepesinde her yıl Eylül ayında Türkmenler tarafından 3 gün süren törenler düzenlenmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tavukları bir tencerede 7 bardak su ile haşlayalım. Haşlanınca sudan çıkarıp didikleyelim yada küp küp doğrayalım ve bir kaseye alalım. Tavuk suyunu da çorbada kullanmak için bekletelim. Domateslerin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım. Biberlerin çekirdeklerini çıkarıp ince ince doğrayalım.
  2. Çorba tenceremize zeytinyağını alalım. Biberlerimizi ardından da tavuklarımızı ekleyip kavuralım. Küp küp doğradığımız domatesleri de ekleyelim. Domateslerin rengi dönüp ezilince sarımsak rendesi, haşlanmış börülce, haşlanmış nohut ve tavuk suyunu ekleyip kaynamaya bırakalım.
  3. Kaynayan çorbaya baharatlarını da ekleyip 10 dakika kısıkta pişmeye bırakalım. Ocağı kapatıp 5 dakika çorbamızı dinlendirelim. Kazdağı çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.