Keten tohumu kanser önleyici gıdalar arasında bulunmaktadır. Kolestrol ve kalp sağlığını iyileştirmenin yanında eklem ağrısını ve sertliğini azaltmada da yardımcı olmaktadır. Kabızlığı önlemeye yardımcı olan keten tohumu radyasyonun vücutta bıraktığı olumsuz etkileri de azaltmaktadır. Ayrıca göz, cilt ve saç sağlığına da önemli katkıları bulunmaktadır. Diyetisyenler, sağlıklı beslenmek için öğünlerinde keten tohumuna yer verilmesini tavsiye etmektedirler.

Keten tohumunu, salatalarınıza, yoğurtlarınıza ve ekmeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.

İster sıcak sıcak ister soğuk olarak her şekli ile oldukça lezzetli bir ekmek olan keten tohumlu ekmek sofranızdan eksik olmasın.

Not: Keten tohumlu ekmek 28 cm.’lik yuvarlak kalıp kullanılarak pişirilmiştir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Derince bir kaseye unu, mısır ununu ve keten tohumunu alalım. Karıştırıp üzerine tuz, şeker ve mayayı ekleyelim. Hepsini güzelce harmanlayalım. Üzerine ılık suyu döküp tahta bir kaşıkla iyice karıştıralım. Üzerine un serpelim. Streç filmle kasenin üzerini kapatıp 1 saat mayalanmaya bırakalım.
  2. Süre sonunda hamuru toparlayalım. Un serilmiş tezgaha hamuru aktaralım. Hamurun da üzerine un serpelim. Alttan üste doğru hamurun dört kenarından da katlayarak hamuru yoğuralım. 2 – 3 tur katlama işlemi yapalım ve yuvarlak şekil verelim.
  3. Yağlı kağıt serilmiş yada un serpilmiş bir fırın kabına hamurumuzu aktaralım. 30 dakika da tepsi mayası için bekleyelim. Hamurun üzerine bıçakla kesikler atalım. 180 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişirelim. Fırından çıkarıp ılınmaya bırakalım. Keten tohumlu ekmek servise hazır.

Afiyet olsun.