Kilis tava, Kilis de sıklıkla yapılan bir yemek. Osmanlı döneminden bugünlere gelen Kilis tava, ramazan aylarında da sıklıkla sofralarda yerini almaktadır. İçerisinde kıyma, biber ve soğan dışında başka bir malzeme bulunmamaktadır. Tepsinin tabanına yazın patlıcan kışın ince patates dilimleri konup fırınlarda pişirilmektedir. Üzeri domates ve biber dilimleri ile de süslenmektedir. Orijinal tarifte salça konmaz ama ben ekledim. Siz de arzuya göre ekleyebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Biberleri temizleyelim domateslerin kabuklarını soyalım. Kuru soğan ile birlikte rondoda çekelim yada ince ince doğrayalım.  Karıştırma kasesine koyup kıymayı, salçaları ve yağı ekleyelim. Tuz ve karabiberi de ekleyip özleşene kadar yoğuralım.
  2. Patlıcan yada patatesleri ince ince doğrayalım. Fırın tepsimizi yağlayıp doğradığımız patlıcan yada patatesi tepsiye dizelim. Üzerine kıyma harcını koyup yayalım. Bir bıçak yardımıyla tamamen kesmeden porsiyonluk dilimler oluşturalım.
  3. Harcın üzerini domates ve biber dilimleri ile süsleyelim. 1 su bardağı suyu da tepsinin dibine dökelim.200 derece ısıtılmış fırında 30 dakika pişirelim. Sıcak olarak servis edelim. Kilis tava servise hazır.

Afiyet olsun.