Kış mevsiminin en çok tüketilen meyvelerinin başında kuşkusuz ayva gelir. Lezzetinin yanında vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Tok tuttuğu için de diyet yapanların vazgeçilmez meyvesidir. C vitamini açısından zengin olan ayva virüs ve bakterilere karşı da bizi koruyor. İçinde bulunan demir, çinko ve bakır nedeni ile kan dolaşımının artması ile oksijenin saç diplerine taşınmasına ve bu vesile ile saçların uzamasına yardımcı olmaktadır. Oksijenin dokulardaki bu artışı cildimizin de daha sağlıklı olmasına fayda sağlamaktadır. Yüksek demir nedeni ile de kansızlıkla savaşmaktadır.

Ancak her yiyecekte olduğu gibi ayva da fazla tüketildiğinde bazı kişilere zararlı olabilmektedir. Özellikle hipertansiyonu olanların tüketmesi önerilmemektedir. Ayrıca içindeki yüksek lif nedeni ile fazla tüketimde ishale neden olmaktadır. Çiğ olarak tüketiminin çok önerilmediği ayva daha çok reçel ve komposto olarak tüketimi teşvik edilmektedir.

Bizim evde de kış aylarında ayva sayısız faydaları nedeni ile sıklıkla tüketilmektedir. Hem meyvesini hem de reçelini evden neredeyse hiç eksik etmeyiz. Bu nedenle çok sevdiğimiz ve her kış kesintisiz yaptığım kıpkırmızı ayva reçeli tarifimi bugün sizinle paylaşmak istedim. Rengi ile göz dolduran ve iştah açan ayva reçeli önce gözlerinizi sonra da midenizi doyuracak. Enfes lezzette tadına doyum olmayan Kıpkırmızı Ayva Reçeli tarifimi mutlaka denemelisiniz. Ayva reçelinin en iyi arkadaşı kaymağı da yanında tüketmenizi tavsiye ederim.

 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ayvaları soyup küp küp doğrayalım ve tencereye alalım. Suyunu koyup 10 dakika pişirelim. Yumuşayıp suyu azalınca şekeri ve karanfilleri ekleyelim. Kaynamaya başlayınca en küçük ocağa alıp altını pilav demler gibi en kısığa alalım.
  2. 1 saat bu şekilde pişirelim. Süre sonunda rengi kırmızıya dönüşünce limon tuzunu ekleyelim. 2 dakika sonra ocağı kapatıp soğumaya bırakalım.
  3. Eğer hemen tüketilecekse soğutup kavanozlayalım. Uzun süre saklamayı düşünüyorsak kaynatılmış kavanozlara kaynar kaynar döküp kapatalım. Kıpkırmızı ayva reçeli servise hazır.

Püf Noktası: Burada önemli nokta mutlaka kısık ateşte pişmesidir. Kıpkırmızı bir renk elde etmek için çok kısıkta ağır ağır pişirmeliyiz. Böylece hem kıpkırmızı bir renk elde ederiz hem de jöle gibi bir kıvama sahip oluruz.

Afiyet olsun.