Kırlı kızartması, Aydın mutfağının en sevilen yemeklerinden biridir. Yaz mevsiminin sebzeleri ile hazırlanan Kırlı kızartması ana yemekten çok bir meze olarak servis edilmektedir. Yörenin birçok esnaf lokantasında da yer alan Kırlı kızartması yoğurt ile servis edilmektedir. Lezzeti ve hafifliği ile damaklarda hoş bir tat bırakacak bu tarifi mutlaka denemenizi öneririm.

Not: Patlıcanlarınız körpe ve çekirdeksiz ise tuzlu suya bırakmayınız. Suda bekletilen patlıcanlar çok daha fazla yağ çekmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyalım. Parmak boyunda uzunlamasına keselim. Kızdırdığımız zeytinyağında kızartalım. Önlü arkalı kızaran patlıcanları fırın tepsisine dizelim. Tencerede fazla yağ kaldı ise birazını alalım. Kalan yağda ince ince doğradığımız soğanları kavuralım.
  2. Biberlerin çekirdeklerini çıkarıp doğrayalım. Tencereye ekleyip kavuralım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Tencereye ekleyelim. Tuzunu da ekleyip kaynamaya bırakalım.
  3. Kaynayan domatesleri ocaktan alalım. Karıştırıp tepsideki patlıcanların üzerine eşit şekilde yayalım. Suyu tepsiye eşit şekilde dökelim. Sarımsakları doğramadan bütün olarak tepsiye yayalım.
  4. 200 derece ısıtılmış fırında 30 dakika kadar pişirelim. İster ılık ister soğuk olarak yoğurt ile birlikte servis edelim. Kırlı kızartması servise hazır.

Afiyet olsun.