Kömbe baharatı, Hatay’a özgü bir baharat olup kömbe kurabiyelere konmaktadır. Kömbe baharatı 7 çeşit baharattan oluşmaktadır. Kurabiyelere mis gibi kokusunu veren bu baharatı arzuya göre keklere de koyarak nefis kekler hazırlayabilirsiniz. Hatay dışında pek fazla bulunamayan bu baharatı evde kendiniz rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Püf Noktası: Koku ve tatların karışmaması için kullanacağınız havan sadece baharat dövmek için kullanılan bir havan olmalıdır. Arzuya göre kömbe baharat karışımına yarım tatlı kaşığı hindistan cevizi rendesi ve bir paket vanilya da ekleyebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Karanfil ve damla sakızını ayrı ayrı havanda güzelce ezerek dövelim. Karıştırma kasesine ezdiğimiz damla sakızı ve karanfili koyalım. Üzerine muskatı rendeleyelim.
  2. Mahlep, yenibahar, toz zencefil ve tarçını karışıma ekleyelim. Tüm baharatları güzelce harmanlayalım. Cam bir kavanoza koyup güneş almayan bir yerde muhafaza edelim. Kurabiye ve keklere 1 yemek kaşığı kadar kullanalım. Kömbe baharatı kullanıma hazır.

Afiyet olsun.

Not: Hazırladığınız kömbe baharatı cam kavanozda 2 ay tazeliğini koruyacaktır.