Kremalı mantarlı tavuk tarifi ile nefis bir ana yemek hazırlamak çok kolay. Mantar ve tavuğun uyumu ile oluşan bu harika yemeğe bayılacaksınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tavuklarımızı ikiye kesip inceltelim. Mantarları yıkamadan temiz bir mutfak bezi ile güzelce silelim. Çok iri olmayacak şekilde bir kaba doğrayalım. Unu geniş bir kaba alalım. Tuz ve karabiber ekleyip karıştıralım. Kestiğimiz tavukları arkalı önlü olarak unlayalım. Sıvıyağı genişçe bir çelik tencereye alalım. Unladığımız tavukları kızdırdığımız tencereye koyalım. Bir yüzünü 5 dakika orta ateşte kızartalım. Çatal kullanmadan maşa ile çevirerek diğer yüzlerini de 4-5 dakika kızartalım. Kızarttığımız tavukları kapaklı bir kaba alalım ve üzerlerini kapatalım.
  2. Aynı tencereye tereyağını ekleyelim. Tereyağı eriyip ısınınca mantarları ekleyelim ve yüksek ateşte 3-4 dakika kavuralım. Ara ara karıştırarak kavurduğumuz mantarlar sönünce ince ince doğradığımız sarımsakları ekleyelim. Tuz, karabiber ve sirkesini de koyup 2 dakika daha kavuralım.
  3. Tavuk suyunu ekleyelim ve kaynamaya bırakalım. Kaynayınca ocağı kısalım ve kremasını ekleyelim. Önceden kızarttığımız tavukları kremalı mantar sosunun içine yerleştirelim. 3-4 dakika bu şekilde pişirip ocağı kapatalım. Kremalı mantarlı tavuk servise hazır.

Afiyet olsun.