Gaziantep denilince akla ilk gelen yemeklerdendir kuru patlıcan dolması. Yörede bilinen adı Balcan dolmasıdır. Yörede ve civar ilçelerde iklim koşullarının elverişli olması nedeni ile patlıcan kurutma yoğun olarak yapılmaktadır. Kurutmalık patlıcan diğer patlıcanlardan farklı olarak daha küçük ve incedir. Sadece kurutma işlemi için yetiştirilir. Hafif gölge ve rüzgarlı havalar kurutma için elverişli olup Ağustos ve Eylül aylarında yapılır. Bize de bu lezzeti pişirip yemek kalır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları sudan geçirip geniş bir kaba alalım. Üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyip 20 dakika kadar yumuşamaya bırakalım. Pirinçleri de yıkayıp ayrı bir kapta sıcak suda beklemeye alalım.
  2. Kıymayı ve zeytinyağını uygun bir tavaya alıp kavuralım. Suyunu salıp çekince kuru soğan ve sarımsağı üzerine rendeleyelim. Bu sırada pirinçleri süzüp bekletelim. Soğanları karıştırarak kavuralım.
  3. Yumuşayan kıyma harcına pirinçleri ekleyelim. 3 dakika kadar karıştırıp ardından baharatları ve salçayı ekleyelim. Bir kaç tur çevirip ocağı kapatalım.
  4. Patlıcanları sudan çıkarıp süzülmeye bırakalım. Ilınan kıyma harcını patlıcanların içine bir parmak boşluk kalacak şekilde dolduralım. Uygun bir tencereye patlıcanları yan yana dizelim.
  5. Sos için salça, zeytinyağı, tuz ve suyu karıştıralım. Tencereye sosu dökelim. Tencereyi ocağa alalım. Kaynayınca altını kısıp 40 dakika kapağını açmadan pişirelim. Ocağı kapatıp 10 dakika kapağı kapalı olarak dinlendirelim. Kuru patlıcan dolması servise hazır.

Afiyet olsun.