Gümüşhane’ye özgü bir lezzet olan Lemis bilinen adıyla pazılı gözleme çok lezzetli bir ekmek çeşididir. Ekmek diyorum çünkü bunun kıymalı bir versiyonu var ki bazı yörelerde etli ekmek olarak geçmektedir. Birçok versiyonu ve farklı adları olan bu lezzetli hamur işi tarifimi sizlerde deneyimleyin istedim. Tarifime geçelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle pazılarımızı yıkayıp kuruyana kadar süzdürelim. Soğanı yemeklik ince ince doğrayalım. Uygun bir tencerede sıvıyağı ile birlikte soğanları kavuralım. Pazıları da ince ince doğrayalım.
  2. Kavrulan soğanlara doğradığımız pazıları ekleyelim. Tuz, karabiberini ekleyip ara ara karıştırarak pazının yumuşamasını sağlayalım. Yumuşayan ve suyunu çeken pazılara bu aşamada arzu eden iki adet çırpılmış yumurtayı ekleyip karıştırarak pişirebilir ( bu şekilde iç harç çok daha lezzetli olacaktır). Arzu eden benim gibi yumurtasız da yapabilir. Harç hazır olunca ocaktan alınıp soğumaya bırakalım.
  3. Hamur için derince bir kaseye un alalım ve tuz ekleyip karıştıralım. Azar azar su ekleyerek yoğurmaya başlayalım. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur yapalım. Üzerini nemli bir bezle örtüp yarım saat dinlendirelim.
  4. Dinlenen hamuru 8 eşit bezeye bölüp yuvarlayalım. Üzerlerini kurumaması için örtelim. Unlayıp merdane ile pasta tabağı büyüklüğünde açalım. Yarısına iç harç koyup kapatalım.
  5. Teflon tavayı yağsız bir şekilde ısıtalım. Lemisleri arkalı önlü olarak orta ısıda pişirelim. Pişen lemislere tereyağı sürüp soğutmadan servis edelim. Lemis( pazılı gözleme) servise hazır.

Afiyet olsun.