Tekirdağ köftesi, Tekirdağ bölgesi’ne has  marka tescilli bir köftedir. Etin seçimi, işlenişi, pişirilmesi ve sunumuna kadar bir dizi ayrıntı bulunmaktadır. Bir diğer ismi Hacıköylü köftesi olarak bilinmektedir. Özcanlar köfte’nin sahiplerinin büyük enişteleri Hacıköylü Hüseyin Ağa 1910’da Tekirdağ köftesi’nin temellerini o günün şartlarını kullanarak atmıştır. Babaları ve amcaları da tarifi geliştirerek ilk dükkanlarını 1953 yılında açmışlardır. Günümüze kadar gelen bu lezzet damaklarımızı şenlendirmeye devam etmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Sinirleri alınmış kıyma ve diğer malzemeleri karıştırma kabına alalım. Arada elimizi ıslatarak 10 dakika kadar yoğurarak macunumsu bir köfte harcı oluşturalım. Üzerini streçleyip 1 gece dolapta bekletelim.
  2. Ertesi gün dolaptan çıkarıp uzun şeritler yapalım. Teflon tavada az yağda arkalı önlü sürekli çevrilerek önce dağlanmasını sağlayalım. Böylece suyu içinde kalan elastik bir köfte elde edelim. Tercihe göre piyaz ile servis edelim. Lokanta usulü tekirdağ köfte servise hazır.

Afiyet olsun.

Not:Piyaz tarifi için sitemde bulunan salatalar bölümündeki piyaz tarifini denemelisiniz.