Macar Gulaş, dana eti, patates, soğan ve biber ile pişen kıvamlı bir haşlama yemeğidir. Macar ve Romen yemeği olarak bilinen yemek bizdeki ‘kul aşı’ ile de oldukça benzerlik göstermektedir. Osmanlı ordusundaki askerlere Rumeli seferleri sırasında kazanlarda yemekler hazırlanırdı. Askerlere dağıtıldığı için de bu isimle anılıyordu. Bizdeki kul aşından farkı bol paprika biberine yer verilmesi.

‘Gulaş’ Macarcada çoban anlamına geliyor. Çobanlar süreleri ile uzun yollara çıktıklarında yanlarına bu yemeği alırlarmış. Et soğanla pişirilir sonra da kurutulurmuş. Bu şekilde bozulmadan uzun süre yanlarında taşınırmış. Yiyecekleri zaman su ile sulandırıp hazırlarlarmış. Sonradan işin içine kırmızı paprika biberi de eklenmiş ve yemeğin olmazsa olmazı haline gelmiş.

Macar gulaş oldukça yoğun kıvamlı bir yemek. Ancak kıvam için un yada başka kıvam arttırıcılar kullanılmıyor. Patatesin kendi nişastası ve az su ile kıvam veriliyor. Arzuya göre defne yaprağı ve çeşitli baharatlar ile lezzetine lezzet katılıyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanı ince ince doğrayalım. Zeytinyağında kavuralım. Tereyağını ve ince ince doğradığımız sarımsakları ekleyelim. Kuşbaşı dana etimizi de ekleyip kavurmaya devam edelim. Suyunu salıp çekene kadar yaklaşık 10 dakika kavuralım.
  2. Havucu başparmak şeklinde doğrayalım ve etlere ekleyelim. 2 dakika kadar karıştırarak kavuralım. Biberlerin tohumlarını çıkarıp doğrayalım. Domatesin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım ve hepsini tencereye ekleyelim. 2 dakika daha kavuralım ardından kaynamış suyumuzu ekleyelim. Baharatlarını da ekleyip altını kısalım. Ağır ateşte 30 dakika kadar kapağı kapalı olarak pişirelim.
  3. Havuçları başparmak şeklinde doğrayalım. Patatesleri de iri küpler halinde doğrayalım. Doğradığımız patates ve havuçları etimize ekleyelim. Yemeğimizi altüst edip kapağını kapatalım.
  4. 30 dakika da bu şekilde pişirip ocağı kapatalım. 10 dakika dinlendirdiğimiz yemeğimizi servis edelim. Macar gulaş servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Acı severler paprika sosunu 2 yemek kaşığı olarak ekleyebilirler. Domates orijinal tarifte yok.