Mandalinalı ters yüz kek, mayhoş tadı sulu sulu kıvamı ile ağızlarda hoş bir tat bırakacak. Karamelle de taçlandırdığımız kek farklı bir tat arayanlar için lezzetli bir alternatif. Görüntüsü ile de beğeni toplayan bu kek deneyenlerden tam not alacak. Karamelli ve karamelsiz olarak iki farklı şekilde pişirdiğim bu keki ister sade olarak ister karamelle pişirebilirsiniz.

Not: Bu kek için 26 cm.’lik yuvarlak kelepçeli kalıp kullanılmıştır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle kalıbımıza yağlı kağıt serelim ve tabanı yağlayalım. Mandalinaları bütün haldeyken yuvarlak olarak ortadan ikiye bölelim. İç kısmı kalıba gelecek şekilde yan yana şekildeki gibi dizelim. Küçük bir tavada 3 kaşık şekeri karamel olana kadar kısıkta ısıtalım. Tamamen eriyince ocaktan alalım. Tereyağını koyalım ve eriyene kadar karıştıralım. Hazırladığımız karameli mandalinaların üzerine kaşıkla gezdirelim ve kenara alalım.
  2. Karıştırma kasesine yumurtayı ve şekeri alalım. Köpürene kadar 3 dakika çırpalım. Üzerine yoğurdu, sütü ve sıvıyağı alalım ve karıştıralım. Ayrı yerde un, vanilya ve kabartma tozunu karıştıralım. Yumurtalı harca azar azar un karışımını koyup çırpalım. Mandalinaların üzerine kek harcını dökelim.
  3. 180 derece ısıtılmış fırında 60 dakika kontrollü olarak pişirelim. Süre sonunda fırından alalım. İlk sıcağı çıkınca kalıptan çıkaralım. 10 dakika bu şekilde bekletelim. Kalıbı uygun bir tabağa ters çevirelim. Üzerindeki yağlı kağıdı kaldıralım. Oda ısısına gelene kadar bekletelim. Dilimleyerek servis edelim. Mandalinalı ters yüz kek servise hazır.

Afiyet olsun.