Börek çay saatlerinin vazgeçilmez tatlarından biridir. Çeşit çeşit iç harçlar hazırlanarak yapılan börekler içine konan malzemeye göre kimi zaman sıcak kimi zaman soğuk olarak tüketilir. Hele bir de yufkanız taze iç harcınız da bol ise lezzetli mi lezzetli börekler hazırlanır. Yiyenlerin bir kere daha isteyeceği o lezzetli böreklerden birini hazırladım ben de bugün. Bir çırpıda biten muhteşem börek tarifimi not almanızı öneririm.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Mantarlarımızın kabuklarını soyalım ve yıkamadan temiz bir mutfak bezi ile silip minik minik doğrayalım. Kırmızı biberlerin çekirdeklerini çıkarıp küçük küçük doğrayalım. Sos için küçük bir kasede su, sıvıyağı ve sirkeyi iyice karıştıralım.
  2. Geniş bir tavaya zeytinyağını alalım ve kıymayı da ekleyip kavurmaya başlayalım. Suyunu çekip kavrulan kıymalara ince ince doğradığımız kuru soğanı ekleyelim. İyice yumuşayan soğanlara  kırmızı biberleri ekleyelim. Karıştırarak kavurmaya devam edelim. Tuz, karabiber ve kimyonu ekleyip ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  3. Yufkalardan birini tezgaha alalım. Her yerine fırçayla sos sürelim. Karşılıklı iki ucundan içe doğru katlayarak şekildeki gibi bir dikdörtgen elde edelim. Tekrar kuru tarafları fırçayla soslayalım. Bu sefer diğer karşılıklı uçları içe doğru katlayalım.
  4. Her yerini soslayıp bir kenarına iç harçtan ince bir sıra koyup yayalım. Çok sıkı olmayacak şekilde rulo saralım. Dörder parmak genişliğinde keserek 4 yada 5 adet börek elde edelim. Yağlı kağıt serili tepsiye kestiğimiz börekleri dizelim. Sosunu iyice çekmesi için 1 saat kadar buzdolabında bekletelim. Dolaptan çıkardığımız böreklerin üzerlerine çırptığımız yumurta sarısını sürelim ve arzuya göre susam yada çörek otu serpelim. 180 derece ısıtılmış fırında börekler nar gibi kızarana kadar yaklaşık 25-30 dakika pişirelim. Ilık ılık servis edelim. Mantarlı çıtır börek servise hazır.

Afiyet olsun.