Osmanlı’dan bu yana üretilen, bayram ve mevlütler için yapılıp ikram edilen Maraş çöreği geleneksel lezzetlerimizdendir. Maraş’ın bu sevilen lezzeti Maraş çöreği son yıllarda yörenin tüm fırınlarında her daim pişmektedir. Şekerli, tuzlu, tereyağlı, zeytinyağlı gibi yaklaşık 20 farklı çeşidi bulunan Maraş çöreği her şekli ile de sevilerek tüketilmektedir. Ben de bugün size Maraş çöreği‘nin tuzlusunu hazırladım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Karıştırma kasesine süt, sıvıyağ, yoğurt ve tuzu koyup karıştıralım. Üzerine kabartma tozu ve azar azar un koyup yoğuralım. Hafif ele yapışan bir hamur yapalım. Hamuru 12 parçaya bölelim. Yuvarlayıp çay tabağı boyutunda açalım. Yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim.
  2. Küçük bir kasede sosu için yoğurt, sıvıyağ, çörek otu ve susamı karıştıralım. Tepsideki hamurların üzerine hafifçe bastırıp biraz genişletip düzleyelim. Hazırladığımız sosu fırçayla hamurların üzerine bolca sürelim. Çatalla hamura çizikler atalım.
  3. 180 dereceli ısıtılmış fırında hamurlar kızarana kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirelim. Ilık yada soğuk olarak ikram edelim. Maraş çöreği servise hazır.

Afiyet olsun.