15. yüzyıl Osmanlı mutfağı’ndan günümüze kadar gelen mastabe ( pazılı cacık) önemli bir sebze yemeğidir. Halen daha Anadolu’nun birçok yerinde yapılmakta ve sevilerek tüketilmektedir. Mastabe aslında bir sebze yemeği olmasına rağmen kimi zaman da meze olarak yada bir salata olarak da tüketilebilmektedir. Son derece sağlıklı olan ve yemesi çok keyifli olan mastabe bilmeyenler ve denemek isteyenler için geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pazının saplarının fazla bölümlerini kesip alalım. Tek tek yıkayarak süzülmeye bırakalım. Tenceremize suyu alıp kaynamaya bırakalım. Süzülen pazıların yarısını kaynar suya atıp 3-4 dakika yumuşaması için tutalım. Ayrı bir kaseye soğuk su koyalım.
  2. Sıcak sudan delikli kepçeyle pazı yapraklarını süzerek alalım ve hemen soğuk suya bırakalım. Diğer pazıları da sıcak suya bırakalım. Bu sırada soğuk sudaki pazıları süzgece alalım. Tüm pazıları önce sıcak suya sonra soğuk suya bırakıp şoklama yapalım.
  3. Tamamen süzülen pazıları (suları varsa ezmeden hafif sıkarak suyunu çıkaralım) ince ince doğrayalım. Karıştırma kasesine süzme yoğurdu alalım üzerine sarımsağı rendeleyelim. Doğradığımız pazıları ve tuzu ekleyelim. Hepsini güzelce karıştıralım ve servis kasesine alalım. Üzerine zeytinyağını gezdirelim. Arzuya göre çörek otu serpelim. Mastabe (pazılı cacık) servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Şoklama işlemi yapmamızın sebebi sebzenin rengini kaybetmemesi o yeşil rengini koruması içindir. Eğer yapmak istemezseniz direk sıcak sudan süzgece alabilirisiniz. Eğer süzme yoğurdunuz yoksa normal yoğurdun susuz koyu bölümünü kullanabilirsiniz.