Diyarbakır da taze sebze ile pişen meftune, Mardin de kuru sebzelerle pişirilmektedir. Yazın patlıcanın lezzetlendirdiği yemeği kışın kabak lezzetlendirir. Yöresel lezzet tutkunlarının severek tükettiği meftune, neredeyse her evde pişirilmektedir. Her hali ile oldukça lezzetli olan meftune yemeğinin olmazsa olmazı da sumak suyudur. Patlıcanla hazırlanan yemekler arasında en hafif yemeklerden biri olan meftune mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Sumağı 1 su bardağı suya koyalım ve karıştırıp beklemeye alalım. Tenceremize eti alalım. Kendi suyunu salıp çekene kadar karıştırarak kavuralım. Suyunu çekince 1 su bardağı su ekleyip pişirelim.
  2. Patlıcanları alacalı soyup iri iri küp şeklinde doğrayalım ve tuzlu suda 30 dakika bekletelim. Suda çıkarıp süzdürelim. Suyunu çekip pişen etlerin üzerine patlıcanları dizelim. Biberleri ve sarımsakları ince ince doğrayıp patlıcanların üzerine serpelim.
  3. Patlıcanların üzerine tuzu serpelim. Domatesleri küp küp doğrayıp patlıcanların üzerini örtelim. Zeytinyağını tencereye dökelim. Tereyağını küçük parçalara ayırıp ara ara koyalım. Bardaktaki sumağın suyunu süzüp tencereye ekleyelim.
  4. Tencereyi ocağa alıp kaynamaya bırakalım. 5 dakika sonra kısığa alıp kendi suyunda ağır ağır pişmeye bırakalım. Yaklaşık 40 dakika sonra kontrol edip ocağı kapatalım. Meftune yemeği servise hazır.

Afiyet olsun.