En lezzetli ve en sağlıklı pilav türlerinden olan Meyhane pilavı bizim evde özellikle yazın domatesin de çıkması ile sık sık yapılmaktadır. En önemli özelliği iri bulgur olan başbaşı ile yapılması ve sarımsak ile domates eklenmesi. Hele bir de işin içine acı girdimi lezzeti katmerleniyor. Meyhane pilavı Gaziantep’de içine patlıcan eklenerek Adıyaman’da et eklenerek pişirilmektedir. Oldukça doyurucu olan bu lezzeti buz gibi bir ayranla tüketmenizi öneririm.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle tenceremizde yağları eritelim. Üzerine ince ince doğradığımız soğanları ekleyelim. Çevire çevire kavuralım. Ardından salçayı ekleyip eritelim. Sonra doğradığımız biberleri ve sarımsağı ekleyip kavuralım.
  2. Yıkayıp suyunu süzdürdüğümüz bulgurları ekleyip birkaç tur çevirelim. Kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Domatesler ezilince sıcak suyunu ve baharatları ekleyelim.
  3. Kaynamaya başlayınca altını kısıp pişmeye bırakalım. 20 dakika kadar kontrollü pişirelim. Piştiğini kontrol etmek için tencerenin ortasına tahta kaşığımızı batıralım. Eğer suyu bitmiş ise ocağı kapatalım. Tencerenin kapağını kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakalım. Meyhane pilavı servise hazır.

Afiyet olsun.