Genellikle yaz günlerinde serin serin tüketilen sütlü tatlılar kış günleri bazen unutuluyor. Kış mevsiminde genellikle daha ağır şerbetli tatlılar tercih ediliyor. Sanırım bu durumun nedeni kalın kazaklarımızın ve montlarımızın içinde kilolarımızın belli olmamasından dolayı :)). Ancak kışın da pekala sütlü tatlılar yapabiliriz. Portakal aroması ile lezzetlenen bir sütlü tatlıyla kışın keyfini çıkarabiliriz. Bahar ayına sayılı günler kala portakal ile yaptığım bu tatlıyı denemelisiniz. Yumuşacık kıvamı nefis portakal aroması ile hazırlayacağınız tatlıya evde olan meyveleri ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. Bu tatlıya elma, portakal yada mandalina dilimleri, muz, armut, mango yada hindistan cevizi rendesi de çok yakışacaktır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tenceremize sütü, portakal rendesini ve şekeri koyup ocağa alalım. Bir kaseye nişastayı alalım. Tenceredeki sütten nişastaya biraz ekleyerek nişastayı açalım. Sütü sürekli karıştırarak nişastayı tencereye ekleyelim. Sürekli karıştırarak kaynamasını bekleyelim. Süt kaynayıp koyulaşınca vanilyayı ekleyelim ve karıştırıp ocağı kapatalım.
  2. Ara ara karıştırarak muhallebinin soğumasını sağlayalım. Oda ısısına gelen muhallebinin üzerine değecek şekilde streç filmle kapatalım. Bu şekilde üzerinin kabuk bağlamasını engelleyelim. Buzdolabında 1 saat kadar soğutalım.
  3. Bu sırada meyveleri küp küp doğrayalım. Narları ayıklayalım. Bademleri ince ince keselim. Dolapta beklettiğimiz muhallebiyi çıkarıp karıştıralım ve kaselere 2 parmak boşluk kalacak şekilde paylaştıralım. Üzerlerine hazırladığımız meyveleri yerleştirelim. Meyveli kış muhallebisi servise hazır.

Afiyet olsun.