Herkesin rahatlıkla yapabileceği pratik ve kolay bir turta tarifim var bugün. Meyveli Kolay Turta‘yı jöleli hazırlayabileceğiniz gibi sade de hazırlayabilirsiniz. Eğer hemen tüketecekseniz benim gibi sade olarak servis etmenizi tavsiye ederim. Zira jöleler her ne kadar doğal denilse de katkı maddesi içermektedir. Ama birkaç saat sonra yada ertesi gün tüketecekseniz jöle kullanabilirsiniz. Böylece meyveler kararmayacaktır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle hamuru için soğuk tereyağımızı (kıyır kıyır olması için) küp küp keserek karıştırma kabımıza alıyoruz. Üzerine yumurta, şeker ve unu koyup karıştırıyoruz. Kum gibi olduğunda karıştırma kasesine alıyoruz. Elimizle çok fazla oynamadan hamuru toparlıyoruz. Üzerini streçleyip 1 saat buzdolabına kaldırıyoruz.
  2. Krema için vanilya ve tereyağ hariç tüm malzemeyi tencereye alıp karıştırıyoruz. Eriyince ocağa alıp karıştırarak pişiriyoruz. Kaynayınca ocağı kapatıp vanilya ve tereyağı ekliyoruz. Karıştırıp eritiyoruz. Oda ısısına gelince üzerine değecek şekilde streçle kaplayıp (kabuk tutmaması için) buzdolabında dinlendiriyoruz.
  3. Bu sırada turta hamurumuzu dolaptan çıkarıp yağladığımız tart kalıbına yerleştiriyoruz. Kremanın akmaması için kenarlarını hafif kaldırıyoruz. Fazla kabarmaması için çatalla delikler açıyoruz. Üzerine yağlı kağıt kesip yerleştiriyoruz. Kağıt üzerine de bir servis tabağı yerleştiriyoruz. 175 derece ısıtılmış fırında 15 dakika pişiriyoruz. Üzerindeki kağıt ve tabağı alıp 10 dakika daha pişiriyoruz. Pişen turta hamurumuzu soğuyunca kalıptan çıkarıyoruz.
  4. Soğuyan tart hamuruna soğuyan kremayı döküp güzelce yayıyoruz. Buzdolabında 1-2 saat bekletip bütünleşmesini sağlıyoruz. Süre sonunda meyveleri ince ince doğrayıp kremanın üzerine yerleştiriyoruz.
  5. Arzuya göre tart jölesi dökü servis ediyoruz. Meyveli kolay turta servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Turta hamurunda top top parçalar görünmektedir. Bu hamurun kıyır kıyır olması içindir. Hamurla fazla oynayıp eritirsek turtamız kıyır olmaz. Ayrıca hamuru iki yağlı kağıt arasında kalıp boyutunda açabilir kağıttan direkt kalıba aktarabilirsiniz.