Kuymak (Mıhlama), Karadeniz bölgesinin olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Her yörede farklı farklı yapılış şekilleri olsa da en çok bilenenleri Artvin usulü, Trabzon usulü ve Samsun usulü kuymak vardır. Trabzon ve çevrelerinde kuymak, Rize’den Artvin’e kadar olan bölgede de mıhlama denilmektedir.

Tok tutan ve bol enerji veren mıhlamayı kahvaltılarda yada akşamları yemek sonrası tüketen Karadenizlilerin vazgeçemediği bu lezzet günümüzde birçok restorant menüsünde de yer almaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tereyağını tavaya alalım. Yakmamak şartıyla tereyağı eriyip fokurdayana kadar ısıtalım. Fokurdayan yağa mısır ununu ekleyelim. Tahta kaşıkla orta ateşte karıştırarak kavurmaya başlayalım. Yaklaşık 5 dakika sonra unun rengi hafif dönünce ılık suyumuzu koyalım.
  2. Tuzunu da ekleyip yavaş yavaş karıştıralım pişirelim. 5 dakika kadar sonra peyniri ekleyelim ve mıhlamanın altını kısalım. Karıştırarak peynirin erimesini sağlayalım.
  3. Peynir tamamen eriyip tereyağı yüzeye çıkana kadar karıştırmadan 5-10 dakika pişmeye bırakalım. Mıhlama yağa bindiğinde (yağ yüzeye çıktığında) ocağa kapatalım. Sıcak sıcak ikram edelim. Mis gibi tereyağ lezzeti ile mıhlama (kuymak) servise hazır.

Afiyet olsun.