Minestron çorbası, evde kalan sebzelerle ve makarna ilavesi ile hazırlanan oldukça doyurucu ve besleyici bir İtalyan çorbasıdır. İtalya’da bölgelere göre değişen sabit bir tarifi olmayan bir çorbadır. Bazen makarna yerine pirinç yada bulgur eklenerek elde edilen bu çorbaya mevsimin sebzeleri eşlik etmektedir. Kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye, karnabahar, brokoli, patates, havuç, kereviz, pırasa, domates, tavuk suyu, et suyu ve kuyruk yağı, makarna, pirinç ve bulgur gibi aklınıza gelebilecek her türlü sebze ile tarifte oynamalar yapabileceğiniz bu şifa kaynağı çorbayı denemenizi ve sofranızdan eksik etmemenizi öneririm. Aslında çorbadan çok sulu bir yemek niteliğinde olan bu lezzet tek başına bir öğün olarak bile değerlendirilebilir.

Püf Noktası: Tüm sebzelerin kavrularak eklendiği çorbamıza sebzeleri pişme süresine göre sıra ile eklemek gerekmektedir. Ayrıca mevsiminde taze domates eklemekte lezzetini arttıracaktır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle kuyruk yağını ve sıvıyağı tencereye alalım. Karıştırarak kuyruk yağının iyice erimesini sağlayalım. Eriyince ocağı kapatalım ve beklemeye alalım. Ön hazırlık olarak sebzeleri hazırlayalım. Havuçları soyup çok iri olmayacak şekilde küp küp doğrayalım. Patates, kabak ve kırmızı kapya biberi de aynı boyda ayrı ayrı olarak küp küp doğrayalım. Karnabaharı çiçeklerinden ayırıp minik çiçekler yapalım. Domatesin kabuklarını soyup ayrı bir kaseye rendeleyelim.
  2. Kereviz yapraklarını ve sarımsakları ince ince doğrayalım. Tencerede soğuyan kuyruk yağı iyice ezilip kalan yağı çıkarılır ve erimeyen parçalar süzülerek tencereden alınır. Tencereye ilk olarak küp doğranan havuçlar alınır. Kısıkta 2 dakika karıştırarak sotelenir. Sonra patates ve bezelye eklenir. Karıştırarak 2 dakika daha sotelenir.
  3. Kısık ateşte kavrulan sebzelere kabak, kırmızı kapya biber ve sarımsak eklenip bir iki tur karıştırılır. Salça eklenip hafif erimesi sağlanır. Rendelediğimiz domates eklenir ve rengi dönene kadar yaklaşık 2 dakika pişirilir.
  4. Daha sonra karnabahar ve et suyu eklenir. Ardından su ve baharatlar eklenir. Hepsi bir tur yavaşça karıştırılır. Üzerine defne yaprağı bırakılır. Kaynamaya başlayınca kereviz yaprakları ve makarna eklenir. 5 dakika pişmeye bırakılır.
  5. En son haşlanmış fasulye eklenip 5 dakika daha pişirilir. Ocak kapatılıp çorba 5 dakika dinlendirilir. Minestrone çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bezelye eğer konserve olarak konacaksa en son baharatları atarken eklenmelidir.