Mucandara (mücendra) pilavı Kıbrıs’a özgü geleneksel bir pilavdır. Mercimekle yapılan bu pilav fakir yemeği olarak anılırmış. Güneydoğu’da da müceddere olarak bilinen pilav ister sıcak ister soğuk olarak tüketiliyor. Her iki türlü de çok lezzetli olan mucandara pilavı’nı biz severek tükettik. İçerisindeki malzemelerden dolayı oldukça besleyici ve doyurucu olan pilavı umarım sizde dener ve beğenirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Yeşil mercimeği yıkayalım ve sıcak suda 2 saat kadar bekletelim. Kara suyunu süzüp 5 su bardağı su ile haşlayalım. Pişen mercimeği beklemeye alalım.
  2. Ayrı bir tencereye soğanları yarım ay şeklinde doğrayalım. Sıvıyağı ekleyip karamelize olana kadar karıştırarak 15 dakika kavuralım. Bulguru ekleyelim ve 1-2 kez karıştıralım. Mercimeğin suyundan 2 buçuk su bardağı bulgura ekleyelim. Mercimeği de bulgurun üzerine ekleyelim. Baharatlarını ekleyelim. Hepsini karıştıralım.
  3. Kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakalım. 20 dakika sonra tencerenin ortasına kaşığımızı batıralım. Suyunu çekmişse ocağı kapatalım. Kapağı kapalı olarak 10 dakika demlendirelim. Besleyici ve lezzetli mucandara pilavı servise hazır.

Afiyet olsun.