Musul aşı diğer adı ile ıspanak çorbası Diyarbakır’a özgü bir yemektir. Besleyici olduğu kadar oldukça doyurucu olan Musul aşı az malzeme ile hazırlanıp kısa sürede pişmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Buğdayı geceden üzerini geçecek kadar sıcak su ile doldurup bekletelim. Ertesi gün üzerini 2 parmak geçecek kadar su ile birlikte yumuşayana kadar pişirelim. Pişen  buğdayları su ile birlikte tencerede beklemeye alalım.
  2. Ispanakları yıkayıp süzülmeye bırakalım. Kuru soğanı ince ince yemeklik doğrayalım. Ayrı bir tencereye zeytinyağını alalım. Doğranan kuru soğanları kavuralım. Kavrulan soğanlara salçayı ekleyip eritelim. Süzülen ıspanakları çok minik olmayacak şekilde doğrayalım ve kavrulan soğanlara ekleyelim.
  3. Hafif sönen ıspanaklara buğdayı haşlama suyu ile birlikte ekleyelim. Ardından haşlanmış nohudu, tuzu ve sumak suyunu ekleyip karıştıralım ve kaynamaya bırakalım.
  4. Kaynayan yemeğin altını kısıp 15 dakika kadar pişirelim. Yemeğimiz pişince altını kapatıp 15 dakika dinlenmeye bırakalım. Musul aşı servise hazır.

Afiyet olsun.