Diyarbakır mutfağının geleneksel tatlarından olan Nardan Aşı, lezzeti ile de oldukça beğeni toplamaktadır. Kıyma ve nohudun buluştuğu yemeğin nar ekşisinin de hafif dokunuşu ile tadı zirveye çıkıyor. Yapımı da son derece keyifli olan bu yemeği denemenizi tavsiye ediyorum.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle köfte harcını hazırlayalım. Bunun için soğanı incecik rendeleyelim. Kıyma ve bulguru ekleyip iyice karıştıralım. Tuz, karabiber ve kuru reyhanı ekleyelim. 2 dakika hepsini özleşene kadar yoğuralım. Ceviz büyüklüğünde toplar yapalım ve beklemeye alalım.
  2. Diğer soğanı yemeklik doğrayalım. Tenceremize alalım. Zeytinyağını da ekleyip kavuralım. Kavrulan soğanlara salçamızı ekleyelim ve kokusu çıkana kadar eritelim. Su, nar ekşisi, tuz ve karabiberi ekleyelim. Hepsini karıştırıp kaynamaya bırakalım.
  3. Kaynayan yemek suyumuza önceden hazırladığımız köfteleri yavaş yavaş ekleyelim. Ocağın altını kısıp 20-25 dakika pişmeye bırakalım. Köftelerimiz pişince nohutları ekleyelim. 5 dakika da bu şekilde pişirelim. Servis ederken nar ve ceviz içi ile servis edelim. Nardan aşı servise hazır.

Afiyet olsun.