Bugün meşhur starbucks keki namı-diğer havuçlu kek tarifim var. Muhteşem kıvamı ve lezzeti ile tam puan alan bu keki deneyince bir daha vazgeçemeyeceksiniz. Dışarıda bir dilimine bir sürü para verilen bu keki evde küçük püf noktalarını uygulayarak sizde yapabilirsiniz. Tarifi harfiyen uygularsanız aynısını hatta çok daha güzelini yapabilirsiniz. Muhteşem aroması ve enfes lezzeti ile starbucks kek en favori kekiniz olacak. Defterlerinizi çıkartmayı ve not almayı unutmayın. Bu kek tarifi kaçmaz.

Not: Bu kek tarifi için 26 cm.’lik yuvarlak kelepçeli kalıp kullanılmıştır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle hazırlık aşamasını tamamlayalım. Bunun için kuru üzümlerimizi yıkayalım ve küçük bir kasede suda beklemeye alalım. Cevizlerimizi küçük parçalara ayırarak kıralım. Kelepçeli kalıbımızın kenarlarını tereyağ ile yağlayalım ve unlayalım. Fazla ununu sirkeleyelim. Kalıbın zeminini yağlı kağıt ile kaplayalım. Suda beklettiğimiz üzümleri iyice süzelim. Kağıt havlu ile kurulayalım ve ince ince kıyalım. Havuçları rendenin en ince tarafı ile rendeleyelim.
  2. Yumurta ve şekerleri karıştırma kasesine alalım. 3 dakika boyunca kabarana kadar çırpalım. Üzerine süt ve sıvıyağ ekleyip çırpalım. Rendelediğimiz havuçları, cevizi, üzümleri ve baharatları ekleyelim. Yavaş yavaş alttan üste doğru karıştıralım ve homojen bir kıvam oluşturalım.
  3. En son unu, kabartma tozunu, karbonatı ve vanilyayı ayrı yerde eleyelim. Elediğimiz un karışımını havuçlu harca yavaş yavaş ekleyelim. Karıştırarak unu hamura yedirelim. Unu karışıma yedirdikten sonra kelepçeli kalıba karışımı yavaşça dökelim ve üzerini düzleyelim.
  4. 175 dereceli ısıtılmış fırında 65-70 dakika orta rafın bir alt rafında (alttan 2.raf) pişirelim. Fırının kapağını ilk 40 dakika kesinlikle açmayalım. Pişen kekimizi fırında çıkarıp 30 dakika kalıbında soğutalım. Sonra kalıptan çıkardığımız keki en az 2 saat dinlendirelim. Orjinal starbucks kek servise hazır.

Afiyet olsun.