Osmanlı saray mutfağında Enderun yumurtası, Yumurta-yı hümayûn olarak geçen bir yumurtadır. Ramazan aylarında çorbalardan sonra sunulan soğanlı yumurta özellikle Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemeklerdendi. Orijinal tarife göre üç buçuk saatlik bir kavrulma süreci olan bu yemeği yapmak ve pişirmek oldukça marifet gerektiriyordu. Tarihçiler Sultan II. Abdulhamid’in de sevdiği soğanlı yumurtayı en iyi yapana ödül verdiğini bile söylenmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanları yarım ay şeklinde doğrayalım. Genişçe bir teflon tavaya yağlarımızı alalım. Yağlar eriyince soğanları ekleyelim. Tuz ve şekeri koyup karıştıralım. Isınan tavanın altını kısıp kavurmaya devam edelim. Kapağı kapalı bir şekilde 20 dakika pişirelim.
  2. İyice terleyip yumuşayan soğanların kapağını açalım. Ara ara karıştırarak bu şekilde de 15 dakika kavuralım. Baharatlarını atıp tekrar karıştıralım. Yumurtaları kırmak için 4 adet yuva açalım.
  3. Yumurtaları yuvalara kıralım. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak 3 dakika kadar pişirelim. Ocağı kapatıp 2 dakika daha bekleyelim. Osmanlı soğanlı yumurta servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Şeker soğanların karamelize edilmesi için atılmaktadır. Arzu etmeyen atmayabilir. Baharatlar da yumurta kırılmadan hemen önce atılmalıdır. Aksi halde kararma olacaktır. Sarısının sulu olmasını isteyenler kırdıktan 2 dakika sonra ocaktan alabilirler.