Karadeniz mutfağının sevilen lezzetlerinden olan kaygana pratik olmasının yanında lezzeti ile de çok tercih edilmektedir. Kahvaltılarda sıklıkla yapılan tadı ve görüntüsü ile omlete benzeyen kaygana bol tereyağı ile damakları şenlendirmektedir. Boza kıvamında hazırlanan harç pişirilir ve sıcak olarak servis edilir. Denemeyenler için tarifi burada.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Maydanoz ve dereotlarını ince ince doğrayalım. Taze soğanların beyaz yerlerini fazla eklemeden ince ince doğrayalım. Karıştırma kasesine yumurtaları ekleyelim. Baharatlarını koyup çırpalım. Üzerine unu ve sütü koyup iyice çırpalım.
  2. İnce ince doğradığımız yeşillikleri ekleyip karıştıralım. Teflon tavamıza yarım tatlı kaşığı kadar tereyağ ekleyip eritelim. Her yeri yağlanan tavaya bir kepçe harçtan koyup tavaya yayalım. Ara ara sallayarak bir yüzeyini pişirelim. Ters çevirip diğer yüzeyini de pişirelim ve tabağa alalım.
  3. Tavamıza yine tereyağ alıp eritelim (öncesine tavada yumurta parçaları varsa peçeteyle silelim). Harcı iyice karıştırıp bir kepçe koyalım ve pişirelim. Tüm harç bitene kadar bu işlemi yapalım. Sıcak sıcak servis edelim. Otlu kaygana servise hazır.

Afiyet olsun.