Özbekistan’ın tarihi kentlerinden Buhara’da doğan ünlü filozofumuz İbn-i Sina tarafından tarif edildiği rivayet edilen Özbek pilavının, yöreye ve konulan malzemelere göre 100’ün üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Ana malzemeleri pirinç, kuru soğan,havuç ve etten oluşan Özbek pilavı, yöreye göre kuru üzüm, ayva ve çeşitli sebzeleri de içine almaktadır.

Özbek pilavı’nın Özbekler’in yaşamında çok özel bir yeri bulunmasından dolayı gelen misafirlere Özbek pilavı bir şölen eşliğinde ikram edilmektedir. O kadar önemlidir ki pilav pişirmeyi sadece kadınlar değil erkekler de bilmektedir.

Özbekistan’da pilav için şarkılar, maniler, atasözleri bulunmasının yanında bir de “Özbek Pilavı Festivali” bulunmaktadır. Ayrıca “toy aşı”, “devzira aşı”, “bayram aşı”, “Semerkand pilavı”, “Andican pilavı” ve sarı havuçla yapılan “Taşkent pilavı” en çok tüketilen pilav çeşitlerindendir.

Halk arasında “Özbek pilavını kahvaltıda kendin ye, öğlen yemeğinde arkadaşınla paylaş, akşam yemeğinde ise düşmanına ikram et” sözü yaygın olarak söylenmektedir.

Türk mutfağı’nda da olmazsa olmaz olan pilav sofraların vazgeçilmezidir. ben de bugün kendi yorumumla Özbek pilavı’nı pişirdim. İşte çok lezzetli ve proteinli Özbek pilavı tarifim;

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tenceremize sıvıyağ alalım. Sıvıyağ kızınca etleri alalım. Etler suyunu salım çekene kadar pişirelim. Sonra 1 su bardağı sıcak su ekleyelim. Kısıkta suyunu çekene kadar pişirelim. Etler pişince bir kaba etleri çıkaralım.
  2. Aynı tencereye soğanı ince ince doğrayalım, karıştırarak kavuralım. Soğanlar kavrulup sararınca kibrit çöpü gibi doğradığımız havuçları ekleyelim. Karıştırarak 2 dakika kavuralım.
  3. En son pirinci, eti, baharatları ekleyelim. Üzerini  geçene kadar sıcak su (3 su bardağı) ekleyip karıştıralım. 5 dakika sonra pilavın tam ortasına 1 baş sarımsak batıralım. Kısıkta pişmeye bırakalım.
  4. Özbek pilavı pişince 10 dakika demlendirelim. Özbek pilavı servise hazırdır.

Afiyet olsun.