Papaz yahnisi, Kırklareli mutfağının en özel ve en lezzetli geleneksel yemekleri arasındadır. Rum, Ermeni ve Türklerin bir arada yaşadığı eski zamanlardan birinde hasta bir papaza Türk komşusu ‘soğan yahnisi’ hazırlayıp götürmüş. Papaz o kadar çok beğenmiş ki sürekli o yemekten istemiş. Zamanla da adı papaz yahnisi olmuş.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1.  Mantarların kabuklarını soyup iri iri doğrayalım. Havuçları verev olarak keselim. Arpacık soğanların kabuklarını soyup yıkayalım. Sarımsakları ayıklayıp yıkayalım ve ince ince doğrayalım.
  2. Etimizi tencereye alalım. Yağımızı da ekleyip kavurmaya başlayalım. Suyunu salıp çekince 1 su bardağı suyu ekleyelim ve 30 dakika kadar pişmeye bırakalım. Suyunu çeken etlere arpacık soğanları ekleyelim. 3 dakika yüksek ateşte karıştırarak kavuralım.
  3. Havuç ve sarımsakları ekleyelim.  5 dakika kısıkta karıştırarak kavuralım. Unu ekleyelim ve birkaç tur çevirelim. Ardından dövülmüş damla sakızını ekleyelim. Kekik ve suyunu da ekleyip karıştıralım. Kaynayınca altını kısıp 45 dakika kadar pişirelim. Papaz yahnisi servise hazır.

Afiyet olsun.