Paşa mantısı tarihi çok eskilere dayanan bir mantıdır. Osmanlılar döneminde  padişahlara da ikram edilen mantı özellikle kahvaltı sofralarının en çok tercih edilen yemeği idi. O günlerden bu günlere miras kalan mantı birçok ilçede hâlâ soframıza gelmektedir. Şekil itibari ile Fitil mantı ismini de alan paşa mantısı iç harcının kavrulması sebebiyle diğer mantılardan ayrılmaktadır. Oldukça lezzetli ve doyurucu olan Paşa mantısı mutlaka denemek isteyeceğiniz lezzetler arasında olacaktır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle karıştırma kasesine unu alalım. Üzerine yumurta ve tuz koyalım. Azar azar su ilave ederek orta sertlikte bir hamur elde edelim. Hamurun üzerini örtüp 30 dakika kadar dinlendirelim.
  2. Kuru soğanı ince ince doğrayalım. Tavaya önce kıymayı alalım. Zeytinyağını da ekleyip karıştırarak kavuralım. Kavrulan kıymaya doğradığımız kuru soğanı ekleyelim. Hepsi kavrulunca tuz, karabiber ve kimyonu ekleyelim. Karıştırıp iç harcımızı soğumaya bırakalım.
  3. Dilenen hamuru tezgaha alalım. Bıçak sırtı kalınlığında merdaneyle açalım. Küçük dikdörtgen parçalar keselim. Soğuyan iç harçtan hamurun ortasına yayalım ve düzgünce saralım.
  4. Hazırlanan mantıları unlanmış tepside biriktirelim. Bol kızgın yağda mantıları kızartalım. Bir kasede sarımsaklı yoğurt hazırlayalım. Paşa mantılarını servis tabağına alalım. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökelim. Soğutmadan tüketelim. Paşa mantısı servise hazır.

Afiyet olsun.