Merhabalar. Birkaç gün ara verdiğim siteme yepyeni ve lezzetli bir tarifle döndüm. Pastanelerde görüp aldığımız yumuşacık börekleri artık evimizde kolayca hazırlayacağız. İçi yumuşacık dışı ise çıtır çıtır olan pastane böreğini mutlaka denemelisiniz. Bir gün önceden hazırlayıp bekletebileceğimiz bu börek dar zamanda bizim kurtarıcımız olacak türden. Çay saatlerinin en sevilen lezzetlerinden olan bu börek herkesin favorisi olacak.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1.  Öncelikle bir kasede iç sosunu hazırlayalım. Bunun için 1 su bardağı sıvıyağı ve yarım su bardağı suyu karıştıralım.
  2. Taze günlük yufkamızı tezgaha açalım. Fırça ile her yerine sosundan sürelim. Daha sonra yufkayı ortadan ikiye katlayalım. Katladığımız yufkayı 4 eşit üçgene bölelim.
  3. İstediğimiz şekilde hazırladığımız iç harcımızı yufkaların uzun kenarına 2’şer kaşık koyalım. Yanlarını içe katlamadan rulo şeklinde saralım. Rulo yaptığımız yufkaları gül şeklinde dolayalım.
  4. Hazırladığımız börekleri uygun bir tepsiye birbirine sıkışık olacak şekilde dizelim. Tüm yufkaları aynı şekilde hazırlayıp tepsiye dizelim. Ayrı yerde maden suyu ve 2 su bardağı suyu karıştıralım. Tepsideki yufkaların üzerine bu suyu dökelim. Üzerini streç filmle kaplayıp buzdolabında 1 gece bekletelim ( akşam pişirmek isteyenler sabah erkenden hazırlayıp buzdolabında bekletebilirler).
  5. Ertesi gün sosu çeken börekleri (tepsinin dibinde çok az su kalabilir) daha büyük bir fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim. Böreklerimiz çok kabaracağı için aralıklı dizmeye özen gösterelim.
  6. Dizdiğimiz böreklerin üzerine yumurta sarısı sürelim. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında üzerleri nar gibi kızarana kadar yaklaşık olarak 45 dakika pişirelim. Pişen böreklerimizi 5 dakika dinlendirelim. Pastane böreği servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Böreğimizin sosu tamamen çekmesi için en az 8-10 saat kadar sosun içinde beklemesi gerekmektedir. Pastane böreğimizi hazırlarken mutlaka taze günlük yufkalardan kullanmalısınız. Marketlerde satılan plastik paketli bekletilmiş yufkalar ile hazırlanan börekler yufkalarının taze olmaması nedeni ile sosu çekmeyecektir. Sosu çekmeyen böreklerde istenilen şekilde kabarmayacaktır. 

Not: İçindeki yağ oranı fazla görünebilir ancak çıtır çıtır ve bolca kabarmış bir pastane böreği için bu yağ oranı yeterli gelmektedir. Yağ oranını azaltırsanız aynı lezzeti yakalayamayacağınız gibi aynı şekilde de kabarmayacaktır.