Palamut severler için çok lezzetli bir tarifim var. Üstelik yapımı çok ama çok kolay. Pratik bir şeyler yapmak isteyenler için ideal olan patatesli palamut buğulama evde olan malzemelerle çok kısa sürede hazırlanıyor. Üstelik kalorisi son derece düşük olan bu yemeği diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir. Kızartma derdi olmadan ve çok fazla bulaşık çıkarmadan balık yemek isteyenler bu tarifimi mutlaka denemeli.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle balıklarımızı balıkçıda halka halka doğratalım. Evde güzelce yıkayıp temizleyelim ve süzülmeye bırakalım. Bu sırada domatesin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım. Biberlerin çekirdeklerini çıkaralım ve halka halka doğrayıp domateslere ekleyelim. Soğan ve sarımsağı yemeklik doğrayıp bunları da domateslere ekleyelim. Tuzunu koyup hepsini güzelce karıştıralım.
  2. Patatesleri balıklara denk olacak şekilde çok fazla kalın olmayacak boyutta doğrayalım. Limonu halka halka ince olarak doğrayalım.
  3. Balığı pişireceğimiz tencereye zeytinyağımızı alalım. Tencerenin dibine doğradığımız patatesleri yan yana dizelim. Patateslerin üzerine domates harcımızın yarısını yayalım. Sonra üzerlerine palamut dilimlerini dizelim. En üstüne kalan domates harcımızı eşit şekilde kaşıkla yayalım.
  4. Limon dilimlerimizi de yerleştirip yemeği ocağa alalım. Önce 3 dakika harlı ateşte ısınmasını bekleyelim. Sonra kısığa alalım ve pişmeye bırakalım. 25 dakika sonra yemeğimizi kontrol edelim. Eğer patatesler henüz sert ise pişirmeye devam edelim. Yemeğimiz piştiğinde 5 dakika dinlendirelim. Maydanozlarla servis edelim. Patatesli palamut buğulama servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Yemeğin pişme süresi patatesin kalınlığına ve domatesin sululuk oranına göre değişecektir. Çabuk pişebilmesi için palamutttan daha ince dilimlenmelidir.

Benim domateslerim sulu kırmızı yaz domateslerinden olduğu için ekstradan su eklemedim. Domatesleriniz sulu değil ise ocağa koyarken yarım çay bardağı su ekleyebilirsiniz.