Patatesli çok lezzetli bir börek tarifi ile geldim. Porsiyonluk olarak hazırlanan patatesli rulo börek önceden hazırlanıp buzlukta da saklanabiliyor. Ani gelen misafirler için tam bir kurtarıcı olan bu börek favoriniz olacak.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle patatesleri soyup tencereye alalım ve suda haşlayalım. Haşlanan patatesleri soğuyunca ezelim. Süt, sıvıyağ, peynir koyalım ve yumurtaları kıralım. Tuz, karabiber ekleyip güzelce harmanlayalım. Koyu olduysa az miktar süt ekleyelim. Boza kıvamında sürelebilir kıvamda olunca kenara alalım.
  2. Yufkalarımızdan bir tanesini tezgaha serelim. Patates püresinden yufkanın her yerine gelecek şekilde yayalım. Üzerine ikinci yufkayı serelim. Tekrar patates püresi sürelim. Yufka ve patates bitene kadar bu işlemi tekrarlayalım.
  3. Yufamız bitince çok sıkı olmayacak şekilde rulo olarak saralım. Rulomuzu iki parmak kalınlığında dilimlere ayıralım. Dilimlediğimiz börekleri yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizelim. Üzerlerine yumurta sarısı sürelim. 200 dereceli fırında kızarana kadar yaklaşık 15 dakika pişirelim. Patatesli rulo börek servise hazır. Ilık olarak tüketelim.

Afiyet olsun.

Not: Dilimlere ayrılan börekleri aralarına yağlı kağıt koyarak buzlukta saklayabilirsiniz. Pişireceğiniz zaman çıkarıp tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısı sürün ve ısıtılmış fırına atın.