Patlıcan ile yapılan en pratik ve en lezzetli yemeklerden biri de patlıcan silkmedir. Taze ekmeğinizi bandıra bandıra yiyebileceğiniz patlıcan silkme çok kısa sürede az malzeme ile hazırlanabilmektedir. Sizde pratik ve lezzetli bir yemek arıyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyalım ve parmak şeklinde doğrayalım. Tuzlu suda 15 dakika kadar bekletelim. Süre sonunda süzüp sudan geçirelim. Tekrar süzgeçte süzülmeye bırakalım.
  2. Bu sırada tencereye soğan ve sarımsağı ince ince doğrayalım. Zeytinyağını ekleyip karıştırarak kavuralım. Soğanlar kavrulunca ince ince doğradığımız biberleri ekleyelim. Biberler yumuşayınca süzdürdüğümüz patlıcanları ekleyip karıştıralım.
  3. Domateslerin kabuklarını soyup rendeleyelim. Patlıcanların üzerine domates rendesini ekleyip yayalım. Tuzunu serpelim ve tencerenin kapağını kapatalım. Kaynamaya başlayınca ocağı kısalım. Hiç karıştırmadan yaklaşık 1 saat pişirelim.
  4. Ara ara tencereyi silkeleyelim. Süre sonunda ocağı kapatalım. 15-20 dakika dinlendirip ılık olarak servis edelim. Patlıcan silkme servise hazır.

Afiyet olsun.