Patlıcan mevsimi olupta bir patlıcan salatası yapmadan olmaz dedim ve kolları sıvadım. Dillere destan nefis bir patlıcan söğürme yaptım. Patlıcanın sarımsak ve kapya biberle bütünleştiği dayanılmaz bir salata olan patlıcan söğürme görüntüsü ile de iştahımızı cezbediyor. Hem göze hem mideye hitap eden patlıcan söğürme ister ana yemek yanında isterseniz de sabah kahvaltısında masanızda yerini almaya hazır. Haydi hanımlar mevsimi bitmeden bu lezzeti sevdiklerimizle paylaşalım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. İlk önce patlıcan ve kapya biberleri yıkayalım ve birkaç yerinden delelim ki fırında patlamasın. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye patlıcan ve kapya biberleri dizelim. 200 dereceli fırında 20 dakika kadar pişirelim.
  2. Pişen patlıcan ve biberlerin soğuyunca kabuklarını soyalım ve çekirdeklerini çıkaralım. Çok küçük olmayacak şekilde doğrayalım.
  3. Tavamıza zeytinyağımızı alalım. Küp küp doğradığımız soğanları ekleyip kavuralım. Ardından küçük küçük doğradığımız biberleri ekleyelim. Birkaç tur çevirdikten sonra kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Sarımsak rendesini de koyup karıştıralım. Ara ara karıştırarak 2 dakika pişirelim. Rengi dönüp hafif ezilmeye başlayınca patlıcan ve kapya biberleri ekleyelim. Tuzunu koyup 2 dakika daha kısıkta pişirelim. Ocağı kapatıp ılınmaya bırakalım. Servis tabağına alıp üzerine ince ince doğradığımız maydanozları serpelim. Patlıcan söğürme servise hazır.

Afiyet olsun.