Pazı kavurması, lezzetli ve pratik bir yemektir. Aperatif olarak yada salata olarak da sunabileceğiniz bir lezzet. Yumurta ile besin değeri yüksek olan bu lezzeti çok kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pazıları yıkayıp süzülmeye bırakalım. Geniş bir tencereye suyu koyup kaynatalım. Süzülmüş pazıları sıcak suya koyup 3 dakika kaynatalım. Renginin bozulmasını önlemek için sıcak sudan çıkarıp hemen soğuk su dolu kaseye alalım. 1 dakika sonra çıkarıp süzülmeye bırakalım. Küçük bir teflon tavaya bir adet yumurtayı kıralım ve tahta kaşıkla karıştırarak pişirelim. Pişen yumurtayı tahta kaşıkla ezip küçük parçalara ayıralım ve bir kaseye aktaralım.
  2. Aynı tavaya zeytinyağını alalım. Kuru soğanı ince ince doğrayalım. Isınan zeytinyağına kuru soğanı ve tuzu ekleyip kavuralım. Süzülen pazıları ince ince doğrayalım. Kavrulan soğanlara pazıları ekleyelim.
  3. Baharatlarını koyup fazla ezmeden ara ara karıştırarak 2 dakika çevirelim. Daha önceden pişirdiğimiz yumurtayı da ekleyip birkaç tur çevirelim. Ocağı kapatıp servis kasesine alalım. sıcak yada soğuk olarak servis edelim. Pazı kavurması servise hazır.

Afiyet olsun.