Yazın ayrı kışın ayrı tüketilen helva oldukça kalorili ve enerjisi yüksek bir besindir. Çocukların da severek tükettiği helva, eskimeyen tatlar arasındadır. Klasik helvalardan farklı olan yaz helvası, meyve suları ve aromatik meyvelerle hazırlanan bir çeşididir. Ben de bugün çocuklarımın da çok sevdiği vişne sulu pembe yaz helvası hazırladım. Kısa sürede biten bu tarifi eminim sizde seveceksiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Vişne suyunu ve şekeri uygun bir tencerede kaşık değdirmeden 5 dakika kadar kaynatalım (ben taze vişnenin suyunu sıkarak kullandım).
  2. Derin bir karıştırma kasesine tahini ve unu alıp homojen bir kıvam olana kadar karıştıralım. Un karışımına yavaş yavaş ılık vişne suyunu akıtalım. Bir yandan akıtırken bir yandan da karıştırmaya devam edelim. Koyu boza kıvamına gelen karışıma kırılmış ceviz içlerini koyup karıştıralım.
  3. Dikdörtgen bir kalıba streç film serelim. Karışımı kalıba döküp üzerini düzleyelim. 1 gece bu şekilde buzdolabında bekletelim. Ertesi gün dolaptan çıkarıp bir tabağa ters çevirelim ve streç filmi çıkaralım. Pembe yaz helvası servise hazır.

Afiyet olsun.