Çay saati için yada kahvaltı için hazırlayabileceğiniz çok pratik bir tarifim var. Çocukların da çok seveceği bu tarif oldukça lezzetli ve doyurucu. Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak hemen hazırlanıp sunulabilecek mayalama derdi olmayan bir hamur kızartması. Puf puf kabaran bu tarifi çok severek tüketeceksiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Oda ısısındaki yumurtaları karıştırma kasesine alalım. Çırptıktan sonra yoğurt ve sütü ekleyelim. Üzerine baharatları ekleyip tekrar çırpalım.
  2. Sivri biberleri ince ince doğrayıp ekleyelim. Ardından maydanozları saplarından ayırıp ince ince doğrayıp ekleyelim. Peyniri de koyup karıştıralım. En son kabartma tozu ve azar azar un koyarak karıştıralım. Ele yapışan cıvık bir hamur yapalım.
  3. Kızartma tenceremize sıvıyağı alıp iyice kızdıralım. Tatlı kaşığı ile hamurdan alalım ve bir başka kaşık yardımı ile yağın içine hamuru çıkaralım. Kaşıkla kızan yağdan hamurun üzerine sürekli yağ atalım. Aralıklı olarak hamur koyup kızartmaya devam edelim. Kısığa yakın orta ateşte hamurları kızartalım.
  4. Bir yüzü kızaran hamurları ters çevirip yine kızgın yağdan serperek kızartalım. Kağıt havlu üzerine pişen hamurları çıkaralım. Tüm hamurlar bitene kadar işleme devam edelim. Sıcak servis yapalım. Peynirli hamur topları servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Hamurları kızartırken kızan yağı kısığa yakın orta ateşe almalıyız. Fazla yüksek ısı hamurlarımızın dışının çabuk kızarmasınıa sebep olacaktır. Bu sebeple de içi çiğ kalacaktır. Ayrıca hamurlarımızın iyi kabarması için kızartacağımız hamuru fazla kalın olarak koymamayız. Yağa bıraktığımız hamura sık sık kızaran yağdan serpmek hamurumuzun puf puf kabarmasına da yardımcı olacaktır.