Piyaz, Türk mutfağı’nda sıklıkla yapılan bir yan yemektir. Ana malzemesi kuru fasulye olan ve özellikle ızgara köfte, kebap yemeklerinin yanına eşlik eden lezzetli bir salata çeşididir. Trakya bölgesi’nde sıklıkjla yapılan piyaz esnaf lokantalarında köftenin yanında olmazsa olmaz bir salatadır.

Fasulye önceden haşlanıp hazır edilir. Diğer malzemeler ezilmemesi için servisten hemen önce eklenir. Zeytinyağı ve sirke olmazsa olmazıdır. Kimi yerlerde sadece sirke ile yapılırken kimi yerlerde arzuya göre limon suyu da eklenmektedir. Hangisinin tadı baskın gelsin isteniyorsa (üzüm sirkesi yada limon suyu) miktarı arttırılabilir. Trakya’da üzerine haşlanmış ve halka halka doğranmış yumurta ve siyah zeytin de eklenmektedir. Genellikle beyaz soğan tercih edilir. Arzuya göre kırmızı soğan da kullanılmaktadır.

Ben bugün kırmızı soğanla yaptığım ve yumurtasız servis ettiğim piyaz tarifimi sizlerle paylaşacağım. Siz de kendi damak tadınıza göre kendi piyaz tarifinizi oluşturabilirsiniz.

Not: Fazla miktarda fasulyeyi haşlayıp soğuyunca bozdolabı poşetlerine porsiyonluk hazırlayıp dondurucuda saklayabilirsiniz. Elinizin altında her an piyaz yapacak malzeme hazır olmuş olur.

Not: Fasulyeyi haşladığımız suda soğutursak fasulyelerin kabuk atmasını engellemiş olursunuz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Soğanları yarım ay şeklide doğrayıp soğanla ovalım. Bir kenarda yarım saat bekletelim. Sonra sularını süzüp karıştırma kasesine alalım. Üzerine ince ince doğradığımız maydanozları ekleyelim. Domatesleri küp küp doğrayıp soğanlara ekleyelim. Fasulyeleri de domateslerin üzerine ekleyelim.
  2. Ayrı yerde sirke, zeytinyağı, tuz, limonu karıştıralım. Kasedeki malzemelerin üzerine dökelim. Ezilmelerine izin vermeden yavaş yavaş karıştıralım. Piyaz sofradaki yerini almaya hazır.

Afiyet olsun.