İtalyan mutfağı’nın en sevilen hamur işlerinden olan pizza günümüzde tüm dünya tarafından sevilmekte ve bolca tüketilmektedir. Püf noktalarına uyulduğunda tam kıvamında pizza hamurunu evde yapmak hiçte zor değil. Tarife geçmeden önce püf noktalarını MUTLAKA okuyalım ve uygulayalım. En güzel pizza hamurunu bu tarifle hazırlayacaksınız.

Püf Noktaları: 

  • Öncelikle kullanacağınız suyun sıcaklığı ılık olmalı. Bunu anlamak için bileğinizin iç tarafına suyu döktüğünüzde teniniz sıcaklığı belli belirsiz hissetmeli. Çok sıcak olması mayayı yakacak ve hamurunuz tutmayacaktır. Fazla soğuk olması da mayayı aktif etmeyecek ve hamurunuz kabarmayacaktır.
  • Mayasından ununa tuzundan şekerine kadar tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı. Buzdolabından çıkarılan malzemeler var ise 1 saat oda ısısına gelmesi beklenmeli.
  • Mayanın ılık su ile bekletilmesi aşamasında karışıma sadece şeker konulmalı. Tuz asla eklenmemeli. Şekerde bulunan glikoz mayayı aktive edecektir. Tuz hamuru yoğurma aşamasında konulmalı.
  • Hamur yoğrulurken MUTLAKA alttan üste doğru katlama tekniği kullanılarak yoğrulmalı. Yumruk ile yoğurmak hamurun istenilen şekilde kabarmasını engelleyecektir.
  • Verilen un ölçüsüne MUTLAKA uyulmalı. İlk başlarda hamurunuz ele yapışan bir kıvamda olacaktır. Ancak özellikle mayalı hamurlarda yoğurma süresi çok önemlidir. En az 10 dakika verilen ölçü ile hamuru yoğurmak gereklidir. Ele yapışan hamurunuz alttan üste doğru yoğurdukça kıvam alacak ve elinizi bırakacaktır. Fazla un eklemek hamurunuzun fazla sert olmasına sebep olacaktır.
  • Hamurun mayalanacağı ortam aşırı sıcak olmamalı. Bu durumda hamur birden kabaracak ve sonrasında da sönecektir. Bunu yanında soğuk bir ortamda hamurunuzun kabarmasını engelleyecektir. Ilık bir ortamda en az 1 saat mayalanan hamurunuz puf puf kabaracak ve güzel bir kıvam alacaktır.

Bu kadar püf noktasından sonra gelelim hamurumuzu hazırlamaya.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle küçük bir kaseye mayamızı alalım. Üzerine şekeri ve ılık suyumuzu ekleyelim. Birkaç tur karıştıralım ve 10 dakika kadar mayanın kabarmasını bekleyelim. Bu sırada büyük bir kaseye unu ve tuzu alıp karıştıralım. Ortasını açıp zeytinyağını koyalım. Yağın üzerine de maya karışımını ekleyelim.
  2. Kasenin ortasın parmak uçlarımızı sokalım. Yavaş yavaş yanlardaki unları alarak karıştırmaya başlayalım. Tüm unu harca yedirdikten sonra sürekli alttan üste doğru katlayarak 10-15 dakika hamurumuzu yoğuralım. İlk başlarda elimize yapışan hamurumuz yoğurdukça elimizi bırakacak ve yumuşacık bir kıvam alacaktır.
  3. İstenilen kıvama gelen hamurumuzun üzerini streç filmle kapatalım ve ılık bir ortamda 1 saat mayalandıralım. Süre sonunda hamuru kasesinden çıkaralım ve un serptiğimiz tezgahta üzerine de un serperek alttan üste doğru yoğurarak gazını çıkaralım. Üzerine un serperek oklavayla incecik açalım. Pizza hamuru servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu ölçülerle 2 adet orta boy pizza hamuru elde edilmektedir.