Portakallı çatlak kurabiye kış mevsiminde kurabiyeye ihtiyaç duyduğumuzda ilk aklımıza gelen tariflerdendir. Mis gibi kurabiye kokusunun yanında sıcacık bir bardak çay da oldu mu değmeyin keyfime. Portakallı çatlak kurabiye sizin de en sevdikleriniz arasında ise haydi hemen mutfağa. Evi şöyle mis gibi portakal kokusu ile bir saralım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Portakalları güzelce yıkayıp kurulayalım. Kabuklarını rendenin ince yeri ile karıştırma kabına rendeleyelim. Üzerine şekeri ekleyip yumurtayı kıralım. Oda ısısındaki margarini ve nişastayı da ekleyip karıştıralım.
  2. Kabartma tozu ve azar azar un ekleyip ele yapışmayan bir hamur elde edelim. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayalım. Pudra şekerine bulayalım.
  3. Yağlı kağıt serili tepsiye aralıklı olarak dizelim. 175 derecede ısınan fırında 10-12 dakika kadar pişirelim. Kurabiyelerin üzerinin kızarmasını beklemeden sadece altı kızarınca alalım. Kurabiyeler ilk çıktığında sıcak olduğundan yumuşak olacaktır. Ancak soğudukça sertleşmeye başlayacak. Oda ısısında soğumaya bırakalım. Portakallı çatlak kurabiye servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu tarifle 19-20 adet çatlak kurabiye elde edilmektedir.