Çoğumuzun Amerikan salatası olarak bildiği bu salata aslında bir Rus salatasıdır. Amerika’da adı Rus salatası yada Olivier salatası olarak geçer. 1860’lı yıllarda Moskova’daki bir restoranda Belçikalı bir aşçı tarafından bulunmuştur. Restoranın müşterileri tarafından çok beğenilen bu salatanın sahibi Lucien Olivier tarifi sır gibi saklıyordu. Ancak ölünce dönemin önemli şeflerinden biri salatanın tarifini almayı başarmış ve ünü tüm dünya ülkelerine yayılmıştır. 1917 yılında Beyaz Rusların Türkiye’de açtığı restoranlar sayesinde de ülkemizde duyulmaya başlanmış ancak Soğuk savaş nedeni ile adı Amerikan salatası olarak anılmasına neden olmuştur. Amerikan hayranlığı da salatanın bu isimle ünlenmesine yol açmıştır. Ben de evimde zaman zaman yaptığım bu pratik ve lezzetli salatayı sizler için hazırladım. Buyrun tarife;

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Havuçların kabuklarını temizleyip yıkayalım ve minik minik doğrayalım. Patatesleri de soyup yıkayalım ve minik minik doğrayalım.
  2. Tenceremize suyumuzu alıp tuz ekleyelim. Kaynayınca havuçları ekleyelim. 10 dakika sonra patatesleri ve bezelyeleri koyalım. Tüm sebzeler yumuşayana kadar yaklaşık 15 dakika daha pişirelim. Sebzeler yumuşayıp piştiğinde ocağı kapatalım ve sebzeleri süzgece alalım.
  3. Soğuyan sebzeleri karıştırma kasesine alalım. Üzerine kornişon turşuları doğrayalım. Mayonez ve yoğurdu da ekleyip ezmeden yavaşça karıştıralım. Salatamızı servis tabağına alalım. Rus salatası servise hazır.

Afiyet olsun.